Technika wspierająca ochronę fizyczną

Efektywna zabezpieczenie fizyczna bez warsztatu już się nie obejdzie. Podstawą są kamery fabryczne, monitorujące teraz nie wyłącznie przedsiębiorstwa, magazyny lub punkty, lecz co więcej szkoły - zwłaszcza publiczne, jakie są szczególnie wystawione na niebezpieczeństwa takie jak handel narkotykami lub wandalizm.

Ochrona to również sygnały alarmowe, instalacje przeciwpożarowe, czujniki informujące o zalaniu obiektu wodą.

Sprzęt, którym dysponują agencje ochroniarskie, jest coraz mniej awaryjny oraz o wiele bardziej wyrafinowany (np. niewidoczne kamery tubowe ulokowane zazwyczaj w supermarketach pod sufitem w tunelach przypominających zwykłą rurę - są ruchome oraz widzą wszystko dosłownie z odległości 200 m). Dobrany osprzęt jest ważny, ponieważ - jak podkreślają wszyscy ludzie profesjonalnie zajmujący się dozorem - najbardziej zawodnym elementem ochrony jest człowiek.

Zadaniem maszyn technicznych jest wyeliminowanie jego kiksów i pomaganie mu w pracy. W dużej liczbie przypadków zakładach używa się lustra weneckie, by zabezpieczenie widziała wchodzących. Powszechne są kamery na podczerwień, potrzebne zazwyczaj w nocy. Używa się też - zazwyczaj przed wejściem do pomieszczeń zawierających np. tajne dokumenty - identyfikację biometryczną w formie czytników linii papilarnych kciuka albo siatkówki oka, lecz to bardzo rzadkie i kosztowne formy zabezpieczeń.

Ochroniarze wybierają również mikrokamery oraz systemy łączności bezprzewodowej. Coraz powszechniej wykorzystywane są moduły lokalizacyjne GPS zainstalowane w wielu przedmiotach (np. w telefonach, autach, zegarkach). Jak wynika z informacji policji, firmy ochroniarskie mają możliwość również (w uzasadnionych sytuacjach) korzystać z kamer zamontowanych w miejscach publicznych.

Kiedy chodzi o obszary w też należące do marek - jest to realne tylko za zgodą posiadacza i wiedzą osób tam przebywających. Aktywność agencji zabezpieczania (wymagania formalne, wybieranie pracowników, zakres i wersje możliwych do używania środków zabezpieczania, itd.) reguluje ustawa o ochronie osób i mienia.